Komplettera för grundläggande behörighet
Här tar vi framför allt upp kompletteringar vid vuxenutbildningen. Längre ner på sidan beskriver vi studier vid folkhögskola, som också är ett alternativ för den som vill komplettera för behörighet.
Checklista för slutbetyg 2010 och senare
Stäm av grundläggande behörighet, uppdaterad augusti 2025 (pdf)
Skärpta krav för grundläggande behörighet
Från och med 2 juli 2025 måste sökande med slutbetyg som inte uppfyller kraven för grundläggande behörighet även ha godkänt betyg i Svenska 3/nivå 3 och i Engelska 6/nivå 2.
Se exempel med krav för sökande som saknar grundläggande behörighet
Informera så här vid olika brister
Här nedanför ser du vilka råd du kan ge till sökande med tre olika typer av brister i sitt slutbetyg.
1. Sökande kommer inte upp i 2 250 godkända gymnasiepoäng
Man kan komplettera med Gy11/Vux12-kurser eller ämnesnivåer (Gy25) för att komma upp till 2 250 godkända gymnasiepoäng. Det mest fördelaktiga för den sökande är att läsa upp de kurser som hen fått IG i, eftersom det får mest effekt för jämförelsetalet.
Tänk på: Att underliggande nivå i ämnesbetyg ersätts av överliggande nivå. Om en person läser till exempel Engelska nivå 1 och Engelska nivå 2, så byts endast betyget i Engelska B ut och betyget i Engelska A byts ej ut då betyget i Engelska nivå 1 har blivit ersatt.
Utbytestabell i bedömningshandboken
Alternativ: Om den sökande inte har möjlighet att pröva i motsvarande Gy11-kurs, eller att ny, motsvarande kurs/ämnesnivå saknas, kan hen komplettera med en ny kurs/ämnesnivå. Förutsättningen är då att en motsvarande kurs inte redan finns i slutbetyget med godkänt betyg och utgör underlag för att komma upp till 2 250 godkända gymnasiepoäng.
Tänk på: Sökande med slutbetyg från reducerat program har rätt att få ut en ny gymnasieexamen. Det gäller dock inte för sökande med fullständigt program där individen inte kommer upp till omfattningen 90 % godkända kurser. Kontakta Skolverket för mer information om utfärdande av betyg.
Gy11/Gy25 och meritvärdering
Gy11/Vux12-kurser och ämnesnivåer i Gy25 räknas med i jämförelsetalet vid utbyte, om kursen ger meritpoäng eller krävs för särskild behörighet.
Meritvärdering av slutbetyg utfärdade efter 2010
Inte tillåtet läsa upp kurser som redan är avklarade
Man får inte läsa upp kurser som man redan har godkänt betyg i för att komma upp till 90 % godkända kurser för grundläggande behörighet. Med två separata kurssystem behöver inte de nya kurserna ha samma benämning som de äldre kurserna, vilket gör att det extra viktigt att använda utbytestabellen. Man kan även göra utbyten med Gy25 ämnesnivå om motsvarande kurs finns i utbytestabellen för att komma upp i tillräckligt många godkända gymansiepoäng.
Tänk på: Skolverkets relationslista kan inte användas för utbyteskompletteringar, då gäller endast UHR:s utbytestabell.
Tips: Där två olika kurser finns listade i utbytestabellen på samma nivå kan utbyte ske.
Exempel med ämne Hotell
| Kurs Gy2000 /Vux2001 |
Gyp |
Kurs Gy11/Vux12 |
Gyp |
|---|---|---|---|
| Hotell A | 50 | Logi | 100 |
| Hotell B | 150 | Reception 1 | 100 |
Tänk på: Om eleven har godkänt betyg i Hotell B (150 gy) kan han/hon inte komplettera med Reception 1 (100) för att komma upp till 2 250 godkända gymnasiepoäng, eftersom kurserna motsvarar varandra och är utbytbara. Eleven har redan klarat av kursen i fråga.
2. Sökande kommer inte upp i tillräckligt antal godkända gymnasiepoäng i kärnämneskurser
Om en sökande inte kommer upp i tillräckligt antal godkända gymnasiepoäng (minst 2 250 gyp), är det viktigt att göra ”kärnämneskontrollen” inför kompletteringsstudier på komvux.
Om en sökande saknar godkänt betyg i Svenska/Svenska som andraspråk A+B, kan personen ifråga komplettera med två godkända kurser i svenska. Exempelvis Svenska/Svenska som andraspråk 1+2 alternativt 1+3 och så vidare.
Tillämpningsbeslut behörighet i bedömningshandboken
Tips: Sökande som har IG i Engelska A alt Ma A, men godkänt betyg på högre nivå också uppfyller kraven. Men tänk på att kompletterar man på högre nivå sker dock inget utbyte av IG-betyget.
Stäm av kärnämneskurser
När någon ska komplettera för grundläggande behörighet, är det viktigt att stämma av att den nya kursen verkligen ÄR en kärnämneskurs inom Gy11/Vux12eller inom Gy25:
| Kärnämne | Slutbetyg, kurs | Gy11/Vux12-kurs | Gy25 |
|---|---|---|---|
| Svenska | Svenska/Svenska som andraspråk A | Svenska/Svenska som andraspråk 1 | Svenska nivå 1 |
| Svenska | Svenska/Svenska som andraspråk B | Svenska/Svenska som andraspråk 2 | Svenska nivå 2 |
| Engelska | Engelska A | Engelska 5 | Engelska nivå 1 |
| Matematik | Matematik A | Matematik 1a/1b/ 1c | Matematik nivå 1 |
| Samhällskunskap | Samhällskunskap A | Samhällskunskap 1b | Samhällskunskap nivå 1b |
| Idrott och hälsa | Idrott och hälsa A (från gymnasiet) | Idrott och hälsa 1 | Idrott och hälsa nivå 1 |
| Religion | Religionskunskap A | Religionskunskap 1 | Religionskunskap nivå 1 |
| Naturkunskap | Naturkunskap A | Naturkunskap 1a1 | Naturkunskap nivå 1a1 |
Tänk på: Kurser på högre nivå i Engelska 6/nivå 2 och Matematik 2/nivå 2 (Engelska B och Matematik B) inte ger kärnämnespoäng för grundläggande behörighet.
3. Sökande har slutbetyg med reducerad omfattning
Den som har reducerad omfattning i sitt slutbetyg, uppfyller inte kraven för grundläggande behörighet. Hen måste vända sig till gymnasiala vuxenutbildningen för att komplettera för att få ut en gymnasieexamen.
Tänk på: Den sökande kan alltså inte enbart komplettera med den eller de kurser han eller hon fått reducerade. Ett samlat betygsdokument eller utdrag ur betygskatalog räcker alltså inte.
Slutbetyg från vuxenutbildningen utfärdades fram till 1 juli 2025.
Motsvarande kunskaper från folkhögskola
Sökande med slutbetyg från gymnasieskolan som saknar godkänt betyg i svenska, engelska eller matematik, kan för grundläggande behörighet styrka kunskaperna genom motsvarande kurser från folkhögskola. Sökande placeras i BII.
Folkhögskolestudier kan inte kompensera ett slutbetyg där sökande inte uppfyller kraven om lägst betyget Godkänt i minst 2 250 gymnasiepoäng.
Idrott och hälsa från gymnasieskolan
Tips: De elever som har ett slutbetyg från komvux och som inte uppfyller kravet på lägst godkänt betyg i 2 250 gymnasiepoäng, kan exempelvis räkna med kursen Idrott och hälsa A från ett samlat betygsdokument från gymnasieskolan för att komma upp i 2 250 godkända gymnasiepoäng.
Prövning för reell kompetens en möjlighet
Den som kan visa på motsvarande kunskaper har möjlighet att ansöka om prövning utifrån reell kompetens.