- Startsida ,
- Internationella möjligheter ,
- Samarbete och utbyte ,
- Kom igång med internationellt samarbete ,
- Våra finansiärer och program ,
- Erasmus+ ,
- Att ansöka och delta ,
- Kom igång med Erasmus+ för skolor ,
- Om materialet och Erasmus+ ,
Om materialet och Erasmus+
Materialet vänder sig till rektorer, övriga skolledare och lärare i skolor som vill delta i Erasmus+ för första gången. Materialet, som består av fyra moduler, är ett stöd för skolor att bli projektredo och så småningom kunna skriva en projektansökan till Erasmus+.
Om EU-programmet Erasmus+
Internationella utbyten och samarbeten bidrar till att höja kompetensen hos personal och elever, samtidigt som skolan stärker kvaliteten i sin verksamhet. Genom EU-programmet Erasmus+ kan skolor få bidrag för att besöka, samarbeta med och lära av skolor och kollegor i Europa. Ett projekt inom Erasmus+ ska vara en integrerad del av skolans ordinarie verksamhet och bidra till utveckling för både personal och elever.
De flesta utvecklingsbehov i svensk skola är aktuella även i andra europeiska länder, och det finns mycket att lära av kollegor i liknande kontexter. Internationella samarbeten utvecklar personalens kompetens inom prioriterade områden och bidrar till att utbildningsmål nås. Erasmus+ är därmed ett verktyg för att stödja skolans systematiska kvalitetsarbete, öka måluppfyllelsen och stärka känslan av en europeisk gemenskap hos elever och personal.
Syfte med materialet
Syftet med metodmaterialet är att ge stöd till skolor att komma igång med europeiskt samarbete. Materialet är tänkt att göra Erasmus+ mer tillgängligt för nya målgrupper samt fungera som en stödstruktur för skolor som vill använda Erasmus+ som ett verktyg för skolutveckling.
Så kan ni arbeta med materialet – förslag till arbetsgång
För att få ut så mycket som möjligt av materialet kan det vara en god idé att skapa en mindre arbetsgrupp som leder processen. Gruppen kan till exempel bestå av rektor, lärare och annan personal med intresse för utvecklingsfrågor. Rektors delaktighet är viktig för att Erasmus+ ska bli en del av skolans systematiska kvalitetsarbete.
Materialet är uppbyggt i fyra moduler och anpassas efter skolans behov och förutsättningar. I varje modul presenteras resurser som kan stödja det lokala utvecklingsarbetet för att komma igång med Erasmus+. Som stöd för arbetsgången visas löpande exempel från Skola A, som illustrerar hur arbetsgången skulle kunna se ut.
Modul 1 - Starta i skolans utvecklingsbehov
Modul 2 - Introduktion till Erasmus+
Om materialet
Kom igång med Erasmus+ för skolor är utvecklat av Göteborgsregionen (GR) och Universitets- och högskolerådet (UHR). GR har under två år tillsammans med UHR utvecklat och genomfört ett pilotprojekt för förskolor och skolor som vill komma i gång med Erasmus+. Metodmaterialet har utarbetats av GR i samarbete med och på uppdrag av UHR. Materialet får fritt kopieras och användas i utbildningsverksamhet så länge källa anges.

