- Startsida ,
- Om Universitets- och högskolerådet ,
- Nyheter ,
- 2025 nyheter ,
- Kontaktseminarium samlade deltagare från 18 länder ,
Kontaktseminarium samlade deltagare från 18 länder
14 oktober 2025
Över 70 deltagare från 18 länder samlades i Stockholm den 7-9 oktober för att utbyta idéer om hur vi gemensamt kan stärka lärarutbildningarna i Europa. UHR stod som arrangör för Erasmus+ kontaktseminariet "International mobility within the teacher training programmes in Higher Education".

Kontaktseminarier (TCA) erbjuder deltagarna en unik möjlighet att knyta nya kontakter, utbyta erfarenheter och initiera nya samarbeten. För första gången var internationalisering av lärarutbildningarna temat för ett kontaktseminarium som arrangerades av UHR 7-9 oktober.
Seminariedeltagarna samlades för att tillsammans med UHR djupdyka i de möjligheter till internationalisering som Erasmus+ erbjuder inom lärarutbildningen. För studenter finns möjlighet att göra utbyte eller praktik inom ramen för sin lärarutbildning. Även för universitetspersonal finns möjligheter att åka på undervisningsuppdrag eller utveckla sin kompetens genom jobbskuggning i ett annat land.
Internationalisering av lärarutbildningarna är prioriterat av flera skäl. Att stärka läraryrkets attraktionskraft och kvaliteten på lärarutbildningen står högt på agendan i många länder. Lärarstudenter är en underrepresenterad grupp i utbytessammanhang men en viktig målgrupp för att inspirera och påverka unga människor.
– Ett ökat kunskapsutbyte och samarbete mellan lärarutbildningarna i Europa kan stärka kapaciteten att möta gemensamma utmaningar och rusta framtidens lärare med de kompetenser som kommer behövas, exempelvis gällande frågor som rör demokrati, hållbarhet och AI. I närtid ser vi att möjligheten att studera eller praktisera i ett annat land kan förbättra språkkunskaper, öka den interkulturella kompetensen och stärka känslan av samhörighet i Europa, säger Catrine Åkerblom, handläggare inom Erasmus+ högre utbildning på UHR.
På kontaktseminariet erbjöds deltagarna en blandning av presentationer, där deltagare delade mig sig av hur de jobbar för att öka internationalisering och internationella utbyten och interaktiva inslag och gruppdiskussioner. Deltagarna konstaterade att de står inför liknande utmaningar och även om det finns skillnader gällande nationell kontext och var det många som framhöll att det finns så mycket att lära av varandra. Deltagarna sammanfattade dagarna som inspirerande, prestigelösa och lärorika.
Vad är Erasmus+ kontaktseminarium?
Training and Cooperation Activities (TCA), som är den officiella benämningen på Erasmus+ kontaktseminarier, utgör ett viktigt stöd och verktyg för Erasmus+ programmet. TCA-seminarierna ger deltagarna möjlighet att utbyta erfarenheter och skapa gemensamma projekt. Deltagarna får stöd för att arbeta med organisationens behov och internationaliseringsidéer. Seminarierna skapar också möjligheter för att hitta samarbetspartners, nätverka och få in nya, innovativa idéer till verksamheten. TCA:er är inte begränsade till kontaktskapande seminarier, utan kan även innebära tematiska seminarier, studiebesök och annat. För att ansöka om att delta på ett TCA behöver din organisation vara verksam inom utbildningsområdena skola, yrkes-, vuxen- eller högre utbildning.